Sprzedaż środka trwałego

Sprzedaż środka trwałego - Spis treści

Przedsiębiorcy, prowadzący działalność gospodarczą posiadają często tzw. majątek firmy. Są to przedmioty zwykle powyżej 10.000 zł i nie są one bezpośrednim kosztem uzyskania przychodu. Przykładem środków trwałych mogą być między innymi: maszyny, samochody, lokale, budynki i inne. W takiej sytuacji, wydatek poniesiony na ich zakup będzie rozliczony w postaci amortyzacji, a przedmiot wciągnięty jest do ewidencji środków trwałych.  

Aby skorzystać z możliwości odpisu w postaci amortyzacji, przewidywanym okresem używania powinien być rok. Co jeśli po czasie jego użytkowania, chcemy sprzedać przedmiot wciągnięty na listę środków trwałych w firmie?

W tej sytuacji przedsiębiorca zobowiązany jest do usunięcia przedmiotu z ewidencji. Należy tego dokonać poprzez wyksięgowanie z ksiąg rachunkowych jego wartości początkowej i jego dotychczasowych odpisów umorzeniowych. 

W przypadku, kiedy sprzedawany przedmiot jeszcze się całkowicie nie zamortyzował, to różnicę, należy ująć jako koszty operacyjne, zaś przychód ze sprzedaży będzie przychodem operacyjnym przedsiębiorstwa.

W myśl przepisu, kosztem i przychodem operacyjnym jest koszt i przychód bezpośrednio związany z działalnością przedsiębiorstwa. Co za tym idzie, wraz ze sprzedażą środka trwałego powstaje obowiązek podatkowy, który należy rozliczyć z fiskusem. 

Jeżeli planujesz sprzedaż środków trwałych w swojej firmie i potrzebujesz fachowego wsparcia w ich rozliczaniu, koniecznie skontaktuj się z naszym biurem. 

Więcej na ten temat dowiesz się w tym artykule

Może Cię to zainteresować...

wroblewska.pl

Biuro Wirtualne Gdańsk Ogarna

ul. Ogarna 117/118/2, 80-826 Gdańsk
Wirtualny adres – więcej informacji:
https://wroblewska.pl/wirtualne-biuro-gdansk-ogarna

Katarzyna Wróblewska,
Twój doradca podatkowy w Gdańsku od 1994 r. 

Biuro rachunkowe Gdańsk.

https://wroblewska.pl

 

Kontakt:

Zobacz więcej wpisów:

wroblewska.pl

Aktualności

Zapoznaj się z najnowszymi informacjami z zakresu księgowości i kadr.