Zakładając rachunek bankowy związany z prowadzoną działalnością gospodarczą, otrzymamy automatycznie otwarty przez bank rachunek VAT. Ale czy zawsze jest to konieczne? Okazuje się, że opinie w tym zakresie są podzielone.
Ministerstwo Finansów w swej opinii twierdzi, że tak. Bo zwrot VAT musi być zrealizowany na rachunek związany z prowadzoną działalnością i zgłoszony do urzędu skarbowego jako rachunek do zwrotu podatku. Innego zdania są eksperci. Twierdzą oni, że rachunek do zwrotu VAT musi należeć do podatnika i być zgłoszony do urzędu skarbowego na właściwym formularzu NIP. Jest jeszcze trzecia strona transakcji czyli bank. Zgodnie z przepisami bankowymi, przelew z opisem „zwrot VAT” musi być zaksięgowany na rachunku firmowym a w przypadku jego braku przelew będzie zwrócony do nadawcy.
Brak jednoznaczności w przepisach nie przyczynia się do płynnego obiegu rozliczeń podatkowych. Dlatego warto zawczasu wyjaśnić, kiedy rachunek firmowy jest bezwzględnie wymagany a kiedy zastąpić go można rachunkiem oszczędnościowo – rozliczeniowym. Zapraszamy.