Do 20 maja 2024 r. przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą, opodatkowaną na ogólnych zasadach, liniowo lub korzystający z ryczałtu muszą uregulować swoje roczne składki zdrowotne. Dlaczego i jak to zrobić?
Rozliczenie składek zdrowotnych
Po wprowadzeniu reform i zmian związanych z Polskim Ładem, przedsiębiorcy mają dodatkowy obowiązek w postaci rozliczenia składki zdrowotnej. Niektórzy z nich mogą zostać poproszeni o dopłatę, podczas gdy inni mogą oczekiwać zwrotu nadpłaty. W przypadku każdego, kto prowadził działalność gospodarczą i podlegał ubezpieczeniu zdrowotnemu w 2023 roku oraz był opodatkowany na zasadach liniowych, skalach podatkowych lub ryczałcie konieczne jest rozliczenie należnych składek zdrowotnych na przestrzeni całego roku.
Kiedy i jak rozliczyć składki zdrowotne?
Rozliczenie roczne dodaje się w ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r. Dla przypomnienia:
- jeśli przedsiębiorca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, korzysta z DRA,
- jeśli opłaca składki za inne osoby, takie jak pracownicy czy zleceniobiorcy, korzysta z ZUS RCA.
Dopłata
Niektórzy przedsiębiorcy muszą się liczyć z koniecznością dopłatą do składki zdrowotnej. Istnieje kilka powodów, dla których może dojść do takiej sytuacji:
- Prowadzenie działalności opodatkowanej ryczałtem ewidencjonowanym i przekroczenie progu przychodów w 2023 roku. Dopłaty mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych, gdyż składka zdrowotna ryczałtowców zależy od wysokości przychodu i różni się w zależności od przedziałów dochodów.
- Zawieszenie działalności gospodarczej w 2023 roku może także skutkować dopłatą do składki zdrowotnej. Konieczne jest uregulowanie składki za dochód osiągnięty w miesiącach poprzedzających zawieszenie, który nie był uwzględniony w miesięcznych składkach.
Jeśli z rocznego rozliczenia składki zdrowotnej wynika niedopłata, różnicę należy uregulować do 20 maja 2024 r. Warto więc już teraz sprawdzić, czy konieczne będzie dopłacenie do składki zdrowotnej za 2023 rok w ZUS.
Nadpłata
Może też dojść do sytuacji, gdy pojawi się nadpłata. Przykładowo, gdy płatnik pobierał zasiłki np. macierzyński lub ogólnie z jakichś przyczyn wpłacił więcej niż było to wymagane.
Jeśli z rozliczenia składki zdrowotnej za 2023 rok wynika nadpłata, ZUS utworzy wniosek o zwrot nadpłaty na profilu płatnika na PUE ZUS. W przypadku zaległości, nadpłata zostanie zaliczona na poczet tych zaległości.