Praca zdalna a podatki w Polsce

Praca zdalna a podatki w Polsce - Spis treści

Jak wygląda kwestia rozliczenia podatków dla pracownika wysłanego przez pracodawcę na pracę zdalną? Wraz z pandemią COVID-19 wiele firm przeszło na home office, ale okazało się, że jest luka prawna dotycząca traktowania pracy zdalnej. Szybko uchwalono przepisy ustawy COVID-19, które regulują pewne kwestie związane z pracą zdalną, i tak wedle tych zapisów prawnych:

  • Pracodawca zlecający pracownikowi pracę zdalną ma obowiązek zapewnić mu narzędzia i materiały potrzebne do wykonywania pracy zdalnej oraz obsługę logistyczną pracy zdalnej. 
  • Pracownik może używać także własnych narzędzi lub materiałów nie zapewnionych przez pracodawcę, ale tylko pod warunkiem, że zapewni ochronę informacji poufnych i innych tajemnic prawnie chronionych, jak tajemnica przedsiębiorstwa.

Jak ma się sprawa rozliczenia korzystania z urządzeń i narzędzi służbowych w ramach podatku? Ustawa o PIT nie przewiduje tu szczególnych regulacji, ale uznaje się, że nie powstaje przychód podatkowy po stronie pracownika, jeśli wykorzystuje sprzęt na cele służbowe. 

Jeśli zaś pracodawca sprzętu do wykonywania pracy nie zapewnia, to powinien wypłacać pracownikowi ekwiwalent pieniężny za używanie prywatnych narzędzi i materiałów i zwiększone zużycie prądu. Ekwiwalenty tego typu są wolne od podatku dochodowego. 

Może Cię to zainteresować...

wroblewska.pl

Biuro Wirtualne Gdańsk Ogarna

ul. Ogarna 117/118/2, 80-826 Gdańsk
Wirtualny adres – więcej informacji:
https://wroblewska.pl/wirtualne-biuro-gdansk-ogarna

Katarzyna Wróblewska,
Twój doradca podatkowy w Gdańsku od 1994 r. 

Biuro rachunkowe Gdańsk.

https://wroblewska.pl

 

Kontakt:

Zobacz więcej wpisów:

wroblewska.pl

Aktualności

Zapoznaj się z najnowszymi informacjami z zakresu księgowości i kadr.