Outsourcing to świetna opcja dla przedsiębiorców. Pozwala na scedowanie pewnych zadań na inne podmioty, a także na oszczędności, bo wykorzystuje się umowy z freelancerami tylko w razie potrzeby. Nie trzeba zatrudniać kogoś na etat, by mieć wykonane zadania. Outsourcować warto np. księgowość (w Gdańsku i okolicach zajmuje się tym nasze biuro), marketing czy zarządzanie stroną www. Na co uważać przy podpisywaniu umowy na outsourcing? Przedsiębiorcy powinni zawrzeć w dokumencie kilka zapisów.
Outsourcing przedsiębiorcy: zabezpieczenie transakcji
Warto zabezpieczyć transakcję poprzez pobranie zabezpieczania finansowego w postaci zadatku lub zaliczki i dodanie właściwych zapisów w umowie, to jest: klauzuli poufności, zakazu konkurencji. Dzięki temu przedsiębiorca upewni się, że dzieło zostanie wykonane właściwie i w terminie, a podwykonawca nie wykorzysta pozyskanych informacji o firmie w wykonaniu zadań dla konkurencji.
Zadatek a zaliczka
Jaką formę zabezpieczenia finansowego wybrać przy freelancingu? Zaliczkę lub zadatek. Niby są podobne, ale jednak różne. Zarówno zadatek, jak i zaliczka przewidują wpłatę środków przed wykonaniem umowy, nie na koniec. W obu przypadkach przy właściwym wykonaniu umowy i odbiorze dzieła, kwota zaliczki i zadatku zostaną zaliczone na poczet ostatecznego wynagrodzenia.
A czym się różni zaliczka od zadatku?
- Zaliczka podlega zwrotowi co do zasady gdy umowa nie zostanie wykonana.
- Zadatek może zostać zatrzymany przy niewykonaniu dzieła, jeśli doszło do tego z winy zleceniobiorcy.
Jak otrzymać zwrot zadatku?
Aby otrzymać zwrot zadatku, trzeba koniecznie złożyć kontrahentowi oświadczenie o odstąpieniu od umowy. Tylko w tej sytuacji i jeśli do nieoddania dzieła doszło z przyczyn zależnych od drugiej strony, zadatek w podwójnej wysokości podlega zwrotowi. Tak stanowi art. 394 Kodeksu cywilnego. Jeśli masz problemy z odzyskaniem zadatku po niewykonaniu dzieła czy ze sprawami finansowymi lub księgowością, w Gdańsku i okolicach nasi eksperci chętnie służą pomocą.
Umowa poufności
Do umowy podpisywanej z freelancerem dobrze jest dodać klauzulę poufności lub spisać oddzielny dokument tego typu. Klauzula poufności chroni tajemnicę przedsiębiorstwa i zabezpiecza wrażliwe informacje o firmie. Dzięki podpisaniu tego typu dokumentu czy wprowadzeniu takich zapisów do umowy outsourcingowej, kontrahent gwarantuje, że nie dojdzie do wycieku informacji firmowych.
Zakaz konkurencji
Zakaz konkurencji dotyczy niepodejmowania działalności konkurencyjnej w stosunku do zleceniodawcy oraz niepodejmowania zleceń na rzecz podmiotów prowadzących podobną działalność. W przypadku zakazu konkurencji przy umowie o pracę dla pracodawcy, kwestie są ściśle regulowane prawnie. Dla zakazu konkurencji przy outsourcingu przedsiębiorców sprawa jest bardziej otwarta. To od obu stron zależy, co wpiszą w umowie. Artykuł 353 Kodeksu cywilnego wprowadza zasadę swobody umów, co oznacza, że wszystko, co nie jest zabronione, jest dozwolone. Można zatem bez przeszkód wpisać do umowy zakaz konkurencji w dowolnej postaci, ale warto pamiętać, by spełniał on pewne przesłanki formalne to jest:
- Posiadał formę pisemną.
- Miał właściwie oznaczone obie strony umowy i to, kogo dotyczy zakaz konkurencji.
- Miał wskazany okres obowiązywania – może on być w trakcie obowiązywania oraz po jej ustaniu, choć nie przesadnie długo.
- Miał wskazany zakres, to znaczy, jaki jest przedmiot działalności i PKD kontrahentów, których dotyczy.
- Miał wskazany obszar, w obrębie którego kontrahent powinien powstrzymać się od działalności konkurencyjnej.
Jeśli sporządzenie umowy outsourcingowej z przedsiębiorcą wydaje Ci się skomplikowane, poproś o pomoc nasze biuro rachunkowe z Gdańska.