Nowe regulacje dotyczące KSeF. Na co zwrócić uwagę?

Nowe regulacje dotyczące KSeF. Na co zwrócić uwagę? - Spis treści

Pojawiło się nowe rozporządzenie dotyczące korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur. Wejdzie w życie od 1 lipca 2024. Dokument z 27 listopada 2023 zastępuje rozporządzenie z 2021 roku. Co nowego się w nim pojawiło?

Nowe regulacje

Rozporządzenie z 27 listopada 2023 roku dotyczące korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur zastępuje to z 2021 roku o tej samej nazwie. Dokument w dużej mierze powiela rozwiązania z poprzedniego rozporządzenia, ale pojawiło się także kilka nowych regulacji dotyczących np. deklaracji ZAW-FA, zabezpieczenie tokenami, zasad nadawania uprawnień podmiotom do korzystania z KSeF.

Co się znalazło w rozporządzeniu?

Nowe rozporządzenie reguluje takie kwestie, do tej pory nie poruszane w dokumentach dotyczących korzystania z KSeF, jak:

  • Jakie są rodzaje uprawnień nadawanych do korzystania z systemu oraz jak można te uprawnienia nadawać, zmieniać je czy odbierać; udostępniono wzór zawiadomienia o nadaniu lub odebraniu uprawnień.
  • W jaki sposób można uwierzytelniać podmioty korzystające z KSeF.
  • Jaki jest zakres danych, których podanie umożliwia dostęp w KSeF do faktury ustrukturyzowanej.
  • W jaki sposób są oznaczane faktury ustrukturyzowane, udostępniane nabywcy poza KSeF lub używane poza KSeF, umożliwiające dostęp do faktury w KSeF oraz umożliwiające weryfikację danych z faktury.
  • W jaki sposób są oznaczane faktury wystawione w czasie awarii systemu, udostępniane nabywcy w sposób inny niż przy użyciu KSeF.

Z powyższych zagadnień najciekawsze i najbardziej potrzebne wydaje się to dotyczące sposobów uwierzytelniania korzystających z KSeF podmiotów. Rozporządzenie przewiduje kilka możliwości.

Uwierzytelnianie podmiotów korzystających z KSeF

Podmioty korzystające z KSeF mogą być, wedle art. 6 ustępu 1 projektu, uwierzytelnianie za pomocą:

  1. środka identyfikacji elektronicznej wydanego w systemie identyfikacji elektronicznej przyłączonym do węzła krajowego identyfikacji elektronicznej,
  2. podpisu elektronicznego,
  3. kwalifikowanej pieczęci elektronicznej,
  4. wytworzonego przez KSeF certyfikatu autoryzującego tzw. tokena. 

Tokeny jako dodatkowe zabezpieczenie

Tokeny to nowe zabezpieczenie wprowadzone przez rozporządzenie. Token ma być powiązany z parą kluczy szyfrujących – prywatnego i publicznego. Publiczny klucz będzie częścią certyfikatu cyfrowego jego właściciela, zaś prywatny będzie chroniony przez właściciela. Publicznego będzie mógł użyć każdy zainteresowany, prywatnego tylko właściciel klucza.

Więcej szczegółowych informacji dotyczących wprowadzonym w rozporządzeniu zmian w korzystaniu z KSeF znajdziesz tutaj: https://ksiegowosc.infor.pl/ksef/6391701,nowe-rozporzadzenie-okresli-zasady-korzystania-z-ksef-od-1-lipca-2024-roku-jest-juz-projekt-co-sie-zmieni.html.

Może Cię to zainteresować...

wroblewska.pl

Biuro Wirtualne Gdańsk Ogarna

ul. Ogarna 117/118/2, 80-826 Gdańsk
Wirtualny adres – więcej informacji:
https://wroblewska.pl/wirtualne-biuro-gdansk-ogarna

Katarzyna Wróblewska,
Twój doradca podatkowy w Gdańsku od 1994 r. 

Biuro rachunkowe Gdańsk.

https://wroblewska.pl

 

Kontakt:

Zobacz więcej wpisów:

wroblewska.pl

Aktualności

Zapoznaj się z najnowszymi informacjami z zakresu księgowości i kadr.