W kwietniu trwały konsultacje dotyczące projektu obowiązkowego e-fakturowania w Krajowym Systemie e-Faktur (KSeF). KSeF miał już wcześniej obowiązywać, ale ze względu na liczne błędy w przepisach postanowiono opracować je na nowo. Co zaproponował rząd?
KSeF na pewno wejdzie w życie
Dzięki KSeF VAT będzie monitorowany w czasie rzeczywistym dzięki KSeF. System ma obejmować wszystkie faktury wystawiane przez przedsiębiorstwa, a urzędy skarbowe będą mogły natychmiast analizować te faktury. Wprowadzenie tego systemu jest pewne, choć zostało wcześniej odroczono, ale nowa data wdrożenia KSeF zostanie dopiero podana. W kwietniu prowadzono konsultacje społeczne w sprawie projektu. Co sprawdzał rząd? Jakie ma nowe pomysły na KSeF?
KSeF: co chce zmienić rząd?
Najważniejsze zmiany proponowane przez Ministerstwo Finansów to:
- Zmiany terminów
Wszyscy przedsiębiorcy zostaną objęci obowiązkiem KSeF w jednym terminie. Przedtem było to zróżnicowane. Dodatkowo planowane jest odroczenie rezygnacji z wystawiania faktur przy użyciu kas rejestrujących, w tym paragonów fiskalnych z NIP nabywcy uznanych za faktury uproszczone. Faktury uproszczone miały przestać obowiązywać od 1 stycznia 2025 r.
- Odroczenie kar
Ministerstwo Finansów planuje również odroczenie kar oraz obowiązku podawania numeru KSeF w przelewach, co da przedsiębiorcom więcej czasu na dostosowanie się do nowych przepisów.
- Faktury w trybie offline
Przepisy mają umożliwić wystawianie e-faktur w trybie awaryjnym, nawet bez wystąpienia awarii. Taka faktura, podobnie jak elektroniczne faktury offline wystawiane w innych przewidzianych przypadkach (np. niedostępność KSeF), powinna być opatrzona kodem QR i wprowadzona do systemu następnego dnia roboczego po dniu wystawienia.
- Faktury konsumenckie
Ministerstwo Finansów proponuje możliwość wystawiania e-faktur dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, tzw. faktur konsumenckich. Wystawianie tych faktur będzie opcjonalne dla sprzedawcy i nie będzie wymagało zgody nabywcy. Przedsiębiorca, który wystawi w KSeF fakturę konsumencką, będzie musiał zapewnić konsumentowi anonimowy dostęp do niej w systemie.
- Załączniki do faktur i faktury zbiorcze
Nowe przepisy mają umożliwić przesyłanie załączników do faktur, co jest ważne dla branż takich jak media, które zawierają dane podatkowe w załącznikach. Przewidziane jest również umożliwienie dodawania załączników do faktur za usługi telekomunikacyjne oraz faktur zbiorczych w branży paliwowej.
- Faktury o małej wartości poza KSeF
W okresie przejściowym, dopuszczalne będzie wystawianie faktur w formie papierowej, jeśli przedsiębiorca będzie miał problemy z wdrożeniem KSeF, a skala i wartość wystawianych przez niego faktur będzie niewielka. Dotyczy to przedsiębiorców, u których żadna faktura nie przekracza 450 zł brutto, a łączna wartość sprzedaży z podatkiem nie przekracza 10 000 zł miesięcznie.