Faktura z perspektywy radcy prawnego, czyli jak zapewnić sobie tańszą, szybką drogę do odzyskania należności.

Faktura z perspektywy radcy prawnego, czyli jak zapewnić sobie tańszą, szybką drogę do odzyskania należności. - Spis treści

Nie będę pisała o  tym, co faktura ma zawierać, ani o tym kiedy należy ją korygować, a kiedy można anulować. To z pewnością podpowie Wam  doradca podatkowy Katarzyna Wróblewska.

Ja podzielę się perspektywą radcy prawnego, który pomaga dochodzić należności od kontrahentów.

Podpis nabywcy:

Podpis nabywcy nie jest wymagany przez przepisy. Oznacza to, że faktura VAT nie musi zostać podpisana ze względu na wymagania dotyczące podatku VAT.

Warto jednak, aby została przez kontrahenta podpisana. Dlaczego? Ponieważ – w przypadku gdy kontrahent nie wywiąże się z zapłaty –  umożliwi to prostą, tańszą i szybszą drogę sądową, bez której nie można prowadzić egzekucji należności poprzez komornika. Podpisana przez nabywcę faktura może bowiem stanowić podstawę do wydania nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym. Jest ona traktowana jako „zaakceptowany przez dłużnika rachunek”.

Możliwość skorzystania z postępowania nakazowego jest bardzo atrakcyjna dla wierzyciela. Postępowanie nakazowe w stosunku do postępowania zwykłego ma bowiem następujące zalety :

Prosta i szybka procedura, ponieważ sąd orzeka poprzez wydanie nakazu zapłaty bez rozprawy, wyłącznie na podstawie dokumentów przedłożonych przez powoda.

Niższe koszty, ponieważ opłata sądowa wnosi 1/4 z 5 % od kwoty żądanej w pozwie, podczas gdy w przypadku zwykłego pozwu wynosi ona 5 % (z wyjątkiem dochodzenia należności w postępowaniu uproszczonym).

Możliwość egzekucji bez czekania na prawomocność, ponieważ nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym umożliwia prowadzenie przez komornika egzekucji w celu zabezpieczenia.

Pozwany ponosi koszty podważania nakazu zapłaty, ponieważ musi zapłacić opłatę sądową od wniesionych zarzutów w wysokości ¾ z 5 % od kwoty zaskarżanej w zarzutach.

Potwierdzenie odbioru faktury:

Skoro nabywca nie jest zobowiązany do podpisania faktury VAT, to po prostu może odmówić jej podpisania.

Czy w ten sposób przepadają szanse na nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym? Niekoniecznie.

Jeśli Twój kontrahent jest także przedsiębiorcą i zawarłeś z nim umowę na piśmie, a także dysponujesz dowodem spełnienia swojego świadczenia, czyli np. protokołem odbioru prac lub dokumentem WZ, to wystarczy abyś uzyskał dowód doręczenia kontrahentowi faktury lub rachunku czyli np. potwierdzenia odbioru przesyłki poleconej (żółta kartka dodawana do przesyłki poleconej) albo po prostu potwierdzeniem wpływu faktury do siedziby kontrahenta.

Niewielki wysiłek w postaci wysłania faktury przesyłką poleconą za potwierdzeniem odbioru albo prośba o potwierdzenie otrzymania Twojej faktury przez kontrahenta może zdecydować o tym jak szybko i przy jakich kosztach będziesz mógł uzyskać orzeczenie sądowe, które umożliwi wszczęcie egzekucji.   

Art.  485.  [Podstawy wydania nakazu zapłaty]

§  1. Sąd wydaje nakaz zapłaty, jeżeli powód dochodzi roszczenia pieniężnego albo świadczenia innych rzeczy zamiennych, a okoliczności uzasadniające dochodzone żądanie są udowodnione dołączonym do pozwu:

1)dokumentem urzędowym;

2)zaakceptowanym przez dłużnika rachunkiem;

3)wezwaniem dłużnika do zapłaty i pisemnym oświadczeniem dłużnika o uznaniu długu;


V CSK 171/17, Dokumnent objęty hipotezą art. 485 § 1 pkt 2 k.p.c. – Wyrok Sądu Najwyższego

LEX nr 2559371 – wyrok z dnia 7 lutego 2018 r.

TEZA | aktualna

Hipotezą art. 485 § 1 pkt 2 k.p.c. objęty jest dokument stwierdzający wysokość świadczenia oraz określający stronę zobowiązaną do jego spełnienia na rzecz wystawcy. Dokument taki stanowi dla dłużnika podstawę sprawdzenia zasadności i wysokości stwierdzonego nim świadczenia. Przyjęcie dokumentu rozliczeniowego przez dłużnika nie oznacza jeszcze zaakceptowania tego rachunku przez dłużnika, co jest dalszym warunkiem prawnym do wydania na jego podstawie nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym na omawianej podstawie. Przyjęty rachunek przez potwierdzenie odbioru, np. faktury, czy noty obciążeniowej podlega sprawdzeniu przez dłużnika i może się spotkać z jego akceptacją lub odmową. Akceptacja rachunku oznacza potwierdzenie przez dłużnika stwierdzonego nim zobowiązania, co następuje przez złożenie podpisu dłużnika na rachunku.

Agnieszka Bohdziewicz

radca prawny

https://www.facebook.com/bohdziewiczradcaprawny/

Może Cię to zainteresować...

wroblewska.pl

Biuro Wirtualne Gdańsk Ogarna

ul. Ogarna 117/118/2, 80-826 Gdańsk
Wirtualny adres – więcej informacji:
https://wroblewska.pl/wirtualne-biuro-gdansk-ogarna

Katarzyna Wróblewska,
Twój doradca podatkowy w Gdańsku od 1994 r. 

Biuro rachunkowe Gdańsk.

https://wroblewska.pl

 

Kontakt:

Zobacz więcej wpisów:

wroblewska.pl

Aktualności

Zapoznaj się z najnowszymi informacjami z zakresu księgowości i kadr.