Podatnicy są obecnie zobowiązani do dokonywania płatności na rachunki kontrahentów zawarte na tzw. Białej liście podatników VAT – z wyłączeniem sytuacji wskazanych w ustawie. Jeśli dojdzie do płatności na rachunek spoza wykazu z Białej listy, podatnik ponosi sankcję w postaci wyłączenia możliwości uznania tego wydatku za koszt uzyskania przychodu. Tym samym należny podatek dochodowy będzie wyższy.
Co jednak w przypadku, gdy podatnik po uiszczeniu kwoty z faktury na rachunek kontrahenta spoza Białej listy, dokona korekty płatności poprzez wystąpienie o zwrot pieniędzy i zapłatę na właściwy rachunek podany w wykazie? Czy w ten sposób uniknie konsekwencji, czyli wyżej wymienionej sankcji?
Do tej kwestii odnosił się Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 22 grudnia 2020 roku. Wskazał on, między innymi, że dokonywanie płatności na rachunki bankowe wskazane na Białej liście jest czynnością pożądaną przez ustawodawcę, uznawaną jako swoista reguła. Wszelkie działania podejmowana przez podatnika mające na celu spełnienie tego wymogu są uznane za dopuszczalne.
Innymi słowy, dokonanie korekty przelewu, aby wpłacić środki na właściwy rachunek, powinno uchronić podatnika przed wykluczeniem możliwości zaliczenia wydatku do kosztów uzyskania przychodu.
Pełną wykładnię tego problemu przedstawiono w tym artykule.