Przy jednoosobowej działalności gospodarczej, gdzie mamy jednego właściciela opodatkowanie nie jest skomplikowane. A co w sytuacji, gdy wspólników jest więcej? W jaki sposób opodatkować przychody uzyskane w spółce osobowej? Kiedy i w jaki sposób każdy ze wspólników powinien wykazać dochód? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.
Zanim przejdę do wyjaśnienia zasad opodatkowania (które nie są tak oczywiste jak przy najpopularniejszej wśród przedsiębiorców jednoosobowej działalności gospodarczej), wyjaśnię Ci, czym jest spółka osobowa (nie mylić ze spółką cywilną osób fizycznych) .
Jakie mamy spółki osobowe prawa handlowego?
Kodeks handlowy wymienia spółki :
-spółka jawna,
-spółka partnerska,
-spółka komandytowa,
-spółka komandytowo- akcyjna.
I tutaj uwaga – popularna spółka z ograniczoną odpowiedzialnością jest spółką handlową, nie osobową.
Spółki osobowe nazywane są potocznie spółkami posiadającymi „ułomną osobowość prawną”. „Ułomna osoba prawna” to upraszczając – jednostka organizacyjna niebędąca osobą prawną, której przyznano zdolność prawną, czyli zdolność do bycia podmiotem praw i obowiązków.
Co właściwie oznacza „ułomna osobowość prawna”?
Znaczy tyle, że posiada ona zdolności do czynności prawnych (może dokonywać we własnym imieniu czynności prawne) , zdolności sądowej (może być stroną postępowania sądowego) i zdolności procesowej (ma zdolność do podejmowania we własnymi imieniu czynności procesowych).
I teraz ciekawe: spółka osobowa nie jest podatnikiem podatku dochodowego.
Kto zatem jest podatnikiem podatku dochodowego w spółce osobowej?
Podatnikami podatku dochodowego są wspólnicy spółki, a opodatkowaniu podlegają udziały tych wspólników. Udziały te są zazwyczaj wskazane w umowie spółki. W przypadku braku takiego zapisu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe dla wszystkich wspólników.
W ten sam sposób (analogicznie, zgodnie z udziałem procentowym) wylicza się przychód i koszty związane z działalnością spółki.
Księgowość spółki (w zależności od jej rodzaju) może być prowadzona w formie księgi przychodów i rozchodów (księgowość uproszczona) lub ksiąg rachunkowych (pełna księgowość). Ujęte w nich dane pozwalają przypisać wspólnikom według stosownej proporcji ich przychody i koszty.
Wstępnie na poziomie spółki ustala się przychody, koszty i wydatki niestanowiące kosztów podatkowych. Dochód (czyli przychód pomniejszony o koszty) określamy na poziomie wspólników. Wskazane wartości stanowią podstawę obliczania zaliczek na podatek . Rozliczane są w zeznaniu rocznym wspólnika (na odpowiedniej deklaracji PIT lub CIT).
WAŻNE : dochody te opodatkowane są jeden raz tj. tylko na poziomie wspólników spółki,
nie ma tu podwójnego opodatkowania tak jak na przykład w spółce z o.o.
Podsumowując :
1) Dochody z udziału w spółce osobowej u podatnika będącego osobą fizyczną określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku oraz w zależności od sposobu rozliczania przychodów :
a) łączy się z jego pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali podatkowej (18%, 32%)
b) opodatkowuje się według 19% stawki liniowej (wybór takiej formy opodatkowania (o ile nie zachodzą przesłanki uniemożliwiające skorzystanie z tej metody) wymaga złożenia przez wspólnika właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego – do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu)
2) Dochody z udziału w spółce osobowej u podatnika będącego osobą prawną określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku . Osoba prawna rozlicza swój podatek wg stawki :
a) podstawowej 19%
b) 9% (w przypadku podatników, u których przychody osiągnięte w roku podatkowym nie przekroczyły wyrażonej w złotych kwoty odpowiadającej równowartości 1 200 000 euro przeliczonej według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski na pierwszy dzień roboczy roku podatkowego, w zaokrągleniu do 1000 zł)
Autor:
Katarzyna Wróblewska
(doradca podatkowy, przedsiębiorca, od 25 lat prowadzi biuro rachunkowe współpracujące z małymi i średnimi przedsiębiorstwami wspierając je w rozwoju)
Jeśli prowadzisz firmę lub dopiero ją planujesz i w związku z tym masz pytania lub wątpliwości – sprawdź w czym mogę Ci pomóc https://wroblewska.pl/#uslugi
Zapraszam Cię też do grupy na Facebooku: Kobieta i działalność gospodarcza https://www.facebook.com/groups/1482353505109245/