styczeń 2022

Terminy PIT na początek roku

Nowy rok, Polski Ład i stare sprawy. Rozliczamy rok 2021 cała masa terminów i obowiązków. O ile Polski Ład zmienił terminy opłacania składek ZUS (o których pisałam osobno), to nie zmienił terminów wynikających z obowiązku PIT. Jest ich tak dużo, że trudno wszystkie spamiętać, dlatego warto sprawdzić sobie stronę (pity), która będzie dla nas pomocna …

Terminy PIT na początek roku Read More »

Podatek liniowy a składka zdrowotna

Przedsiębiorcy rozliczający się z fiskusem 19% podatkiem liniowym mają kolejny problem w wyliczeniu składki na ubezpieczenie zdrowotne za styczeń 2022 r. Pierwszy problem został już naprawiony przy okazji innych nowelizacji, natomiast drugi pozostał. Dotyczy ona wysokości stopy procentowej styczniowej składki. Podatek liniowy – 9% czy 4,9 %? ZUS twierdzi że to 9% natomiast z przepisu …

Podatek liniowy a składka zdrowotna Read More »

Składka zdrowotna a różnica remanentów

Dla podatników rozliczających się na podstawie KPiR, Polski Ład wprowadził dwa różne pojęcia dochodu. Jeden to na potrzeby podatku dochodowego a drugi na potrzeby składki zdrowotnej. O ile w pierwszym przypadku nic się nie zmieniło, to w drugim różnica jest istotna. Zasada jest prosta. Jest zakup jest koszt, jest sprzedaż jest dochód. Ale co jeśli …

Składka zdrowotna a różnica remanentów Read More »

Ryczałt ewidencjonowany – dla kogo, jakie stawki

Rozliczenie podatku ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przeznaczone jest dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie: Wysokość stawki ryczałtu uzależniona jest od rodzaju działalności i klasyfikacji PKWiU. Wynosi odpowiednio od 17% do 2% uzyskanego przychodu bez możliwości odliczenia kosztów działalności. Od 2022 r niektóre stawki ryczałtu zostały obniżone. I tak: 1.       Z …

Ryczałt ewidencjonowany – dla kogo, jakie stawki Read More »

Opodatkowanie najmu – obowiązkowy ryczałt

Wynajmujący mieszkania, zarówno jako najem prywatny jak i w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, w ramach Polskiego Ładu zostali pozbawieni możliwości wyboru formy opodatkowania. Zgodnie ze zmianami wprowadzonymi przepisami Polskiego Ładu, pozostaje im tylko ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5% i 12,5% od nadwyżki ponad 100 tys. zł. W konsekwencji tego zapisu nie będzie można …

Opodatkowanie najmu – obowiązkowy ryczałt Read More »

Spółka komandytowo-akcyjna

Zastanawiając się nad ewentualną zmianą formy organizacyjnej swojego przedsiębiorstwa, warto zastanowić się nad walorami spółki komandytowo – akcyjnej. Spółka komandytowo – akcyjna jest osobową spółką handlową. Występuje tu co najmniej dwóch wspólników. Pierwszy ten najważniejszy to komplementariusz. Ponosi on nieograniczoną odpowiedzialność za wszystkie zobowiązania spółki. Drugi i każdy następny to akcjonariusz. Wspólnikami mogą być zarówno …

Spółka komandytowo-akcyjna Read More »

PESEL pracownika w dokumentach PIT

Zatrudniając pracownika, zobowiązani jesteśmy do wypełniania różnych dokumentów, w tym dokumentów PIT. Podstawowym parametrem identyfikującym podatnika w relacji z urzędem skarbowym jest PESEL oraz NIP. Prawidłowe wpisanie identyfikatora umożliwi i ułatwi pracownikowi korzystanie z aplikacji Twój e-PIT lub e-Deklaracje w celu m.in.: O ważności przestrzegania obowiązku wpisywania prawidłowego numeru PESEL lub NIP, świadczy również fakt, …

PESEL pracownika w dokumentach PIT Read More »

Czy firmy muszą posiadać terminale płatnicze?

Zgodnie z wolą twórców Polskiego Ładu, przedsiębiorcy sprzedający towary i usługi konsumentom, mają obowiązek umożliwienia im dokonywanie płatności bezgotówkowych. Niewątpliwie najbardziej popularnym i prostym instrumentem płatniczym jest terminal. Ale czy tylko terminal? Instrumentem płatniczym spełniającym wymogi ustawy, jest również np. laptop czy smartfon konsumenta, którym może on zlecić płatność przelewem lub usługą blik. I w …

Czy firmy muszą posiadać terminale płatnicze? Read More »

Składka zdrowotna przy zbiegu tytułów do ubezpieczenia

Prowadząc działalność gospodarczą i jednocześnie pobierając emeryturę lub uzyskując dochody z tytułu umowy o pracę, musimy liczyć się z koniecznością opłacania składki zdrowotnej odpowiedniej dla każdego tytułu uzyskiwanego dochody. Będzie to 9% podstawy wymiaru z tytułu umowy o pracę lub pobieranej emerytury oraz składka zdrowotna z tytułu działalności gospodarczej wyliczona odpowiednio do formy opodatkowania.  Przy …

Składka zdrowotna przy zbiegu tytułów do ubezpieczenia Read More »

Koszty do odliczenia przy opodatkowaniu ryczałtowym

 Co do zasady, podstawą wyliczenia podatku dochodowego, przy ryczałcie ewidencjonowanym jest uzyskany przychód z prowadzonej działalności gospodarczej. Są jednak pewne grupy kosztów, które pozwalają na obniżenie podstawy wyliczenia przy tej formie opodatkowania. Oprócz składek ZUS, należą do nich: Obowiązujący od 2022 r Polski Ład wprowadza istotne zmiany dla ryczałtowców. Są to: 1.       …

Koszty do odliczenia przy opodatkowaniu ryczałtowym Read More »