czerwiec 2021

Kto wykonuje korektę PIT-11 i za nią odpowiada?

Korekta PIT to przygotowana osobiście deklaracja korygująca zeznanie podatkowe, składane online, pocztowo lub w urzędzie. Koryguje się zazwyczaj błędy rachunkowe lub podane nieprawdziwe dane osobowe czy zasady rozliczania np. wspólnie z małżonkiem zamiast samodzielnie czy na odwrót. Korektę PIT-11 wykonuje wyłącznie płatnik. To właśnie do niego powinien zwrócić się podatnik z prośbą o poprawienie danych …

Kto wykonuje korektę PIT-11 i za nią odpowiada? Read More »

VAT w gastronomii: dania w restauracji a na wynos

Od kilku lat toczy się spór o wysokość podatku VAT w gastronomii. Problem dotyczył kwestii tego, jaki podatek naliczyć od dań na wynos. Dania serwowane w restauracji to oferowanie usługi gastronomicznej objętej 8% podatkiem VAT. Ogólna interpretacja Ministerstwa Finansów z roku 2016 wskazywała, że także do ceny dań wydawanych na wynos należy doliczyć podatek w …

VAT w gastronomii: dania w restauracji a na wynos Read More »

Oznaczenie MPP obowiązkowe dla wszystkich transakcji jeszcze nie teraz

Od rozliczeń za kwiecień tego roku Ministerstwo Finansów miało wprowadzić zmiany w pliku JPK. Oznaczenie MPP miało być obowiązkowo stosowane dla wszystkich przedsiębiorców składających JPK do dnia 25 maja. Zmiana polegałaby na tym, że oznaczenie MPP byłoby obowiązkowe dla wszystkich transakcji objętych MPP, a nie tylko dla transakcji z zastosowanym obowiązkowym mechanizmem split payment. Jak …

Oznaczenie MPP obowiązkowe dla wszystkich transakcji jeszcze nie teraz Read More »

Ulga mieszkaniowa: na co przysługuje?

Jednym ze sposobów na uniknięcie uiszczania podatku dochodowego od sprzedaży mieszkania własnościowego, nawet gdy dojdzie do transakcji w okresie przed upływem pięciu lat od kupna czy otrzymania w spadku mieszkania, jest skorzystanie z tzw. ulgi mieszkaniowej. (Sprawdź artykuł o podatki od sprzedaży: tutaj) Wystarczy dochody ze sprzedaży mieszkania, czyli różnicę między ceną sprzedaży a ceną …

Ulga mieszkaniowa: na co przysługuje? Read More »

Ile wynosi podatek od sprzedaży mieszkania? Wyliczenia na przykładzie

Podatek dochodowy od sprzedaży mieszkania własnościowego należy uiścić zawsze, gdy cena sprzedaży mieszkania przewyższa cenę kupna oraz do transakcji doszło w okresie do pięciu lat od nabycia drogą kupna lub przejęcia w spadku nieruchomości. Stawka podatku 19% naliczana jest jedynie od dochodu, czyli od różnicy między ceną sprzedaży a kupna plus dodatkowe koszty. Prześledźmy to …

Ile wynosi podatek od sprzedaży mieszkania? Wyliczenia na przykładzie Read More »

Czy od sprzedaży mieszkania własnościowego należny jest podatek?

Sprzedaż mieszkania własnościowego wiąże się z obowiązkiem poinformowania o tym fakcie Urzędu Skarbowego, bo od uzyskanego dochodu może być konieczne uiszczenie podatku dochodowego. Da się jednak tego przykrego obowiązku uniknąć. Podatek dochodowy od sprzedaży mieszkania własnościowego, nabytego droga kupna lub otrzymanego w spadku, uiszcza się jedynie gdy sprzedaż następuje przed upływem pięciu lat od wejścia …

Czy od sprzedaży mieszkania własnościowego należny jest podatek? Read More »

Jak wykonać korektę PIT?

W przypadku uświadomienia sobie, że wysłało się deklarację PIT z błędem, należy wysłać korektę zeznania do urzędu skarbowego. Można poprawiać PIT dowolną liczbę razy, choć oczywiście najlepiej jest starać się już w pierwszej korekcie wychwycić wszelkie błędy. Korekta PIT zasadniczo polega na wysłaniu po raz drugi tej samej deklaracji, z wyraźną adnotacją, że jest to …

Jak wykonać korektę PIT? Read More »

Estoński CIT – czyli ryczałt od dochodów spółek kapitałowych

Od stycznia 2021 roku obowiązuje nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zwana potocznie Estońskim CIT. Jest to rozwiązanie skierowane do mikro, małych i średnich  spółek kapitałowych spełniających kryteria określone w ustawie w tym m.in.: Ustawa zezwala również na dokonanie przez podatnika wyboru terminu uiszczania podatku: w momencie powstania dochodu lub po uregulowaniu zobowiązania …

Estoński CIT – czyli ryczałt od dochodów spółek kapitałowych Read More »

Płaca minimalna w 2022 roku

Zatrudniając pracowników na umowę o pracę, nieobojętna jest dla Ciebie wysokość minimalnego wynagrodzenia. Jest ono jednym z istotnych składników kształtujących poziom kosztów w działalności gospodarczej. Zgodnie z obwieszczeniem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 26.04.2021r, średnie wynagrodzenie w I kwartale 2021 r wyniosło 5.675,54 zł, co jest podstawą do negocjacji w sprawie minimalnego wynagrodzenia w …

Płaca minimalna w 2022 roku Read More »

Przyspieszenie przesyłki tytułów wykonawczych.

To może spotkać każdego. Zapomnieliśmy zapłacić fakturę, czy też nie uregulowaliśmy mandatu, nasz wierzyciel może dochodzić swoich należności drogą sądową. Ale również my, szczególnie prowadzący działalność gospodarczą, mamy prawo do dochodzenia swoich należności od niesolidnych partnerów. Tytuł wykonawczy to nic innego jak prawne upoważnienie organu  egzekucyjnego do wszczęcia postępowania w trybie przymusowej egzekucji komorniczej wobec …

Przyspieszenie przesyłki tytułów wykonawczych. Read More »