marzec 2021

Refakturowanie usług noclegowych – czy można odliczyć podatek Vat

Czy jako przedsiębiorca, jadąc w podróż służbową i korzystając z usług noclegowych i gastronomicznych, masz prawo do rozliczenia podatku VAT na podstawie otrzymanej faktury? Niestety od stycznia 2021 roku nastąpiła istotna zmiana przepisu i obecnie sprawa nie jest tak prosta jak poprzednio. Nowy przepis uniemożliwia rozliczenie podatku VAT za usługi gastronomiczne i noclegowe świadczone bezpośrednio …

Refakturowanie usług noclegowych – czy można odliczyć podatek Vat Read More »

Czym kierować się podczas wyboru biura rachunkowego?

Przedsiębiorca zanim podejmie współpracę z biurem rachunkowym musi wiedzieć jakiego wsparcia oczekuje i sprawdzić, czy biuro ma te usługi w zakresie swojej działalności.  Zazwyczaj są to:  Należy także ocenić kwalifikacje. Warto sprawdzić, czy biuro rachunkowe posiada niezbędne certyfikaty, ukończone kursy lub szkolenia, oraz licencje. Dopiero wtedy, można mieć pewność, że finanse firmy są pod odpowiednią …

Czym kierować się podczas wyboru biura rachunkowego? Read More »

Jak biuro rachunkowe może pomóc przy zakładaniu działalności gospodarczej?

Wydawałoby się, że w czasach pandemii wiele osób zrezygnowało z biznesowych realizacji swoich planów. Nic bardziej mylnego, działają i zakładają firmy – brawo. Jednak zanim postawi się kropkę nad “i”, zarejestruje w CEiDG, warto skonsultować swoje pomysły oraz model biznesowy z doradcą podatkowym.  Wiemy, jak trudne są początki każdego przedsiębiorcy. Informacje w internecie, nie zawsze …

Jak biuro rachunkowe może pomóc przy zakładaniu działalności gospodarczej? Read More »

Przechowywanie faktur wyłącznie w formie elektronicznej

Prowadzisz działalność gospodarczą? Sprzedajesz i kupujesz produktu lub usługi? Nikt nie zwolni Ciebie z obowiązku wystawiania i przyjmowania faktur. Jak poradzić sobie z ciągle rosnącą stertą dokumentów papierowych? W styczniu 2021 roku została wydana jednoznaczna interpretacja dotycząca przechowywania dokumentów księgowych w formie elektronicznej. Pomoże ona przedsiębiorcom rozliczającym podatek VAT, a jednocześnie chcącym ograniczyć edycję dokumentów …

Przechowywanie faktur wyłącznie w formie elektronicznej Read More »

Zaliczka jako przychód podatkowy

Jako przedsiębiorca, świadcząc różne usługi lub dostarczając do klienta wytworzony przez siebie produkt, zastanawiasz się jak ograniczyć własne ryzyko. Jak zapewnić zwrot poniesionych nakładów np. w przypadku niesumienności odbiorcy. Jednym z rozwiązań jest możliwość pobrania zaliczki. Powstaje jednak inny problem – z rozliczeniem skarbowym. Czy jest to już sprzedaż czy jeszcze nie? Czy należy ją …

Zaliczka jako przychód podatkowy Read More »

Zmiany terminu wpłaty zaliczek PIT

Niewątpliwie działalność gospodarcza wymaga odpowiednich rezerw finansowych. Szczególnie teraz, w okresie pandemii, problem ten widać nadzwyczaj wyraźnie. Nie dość na tym, że działalność jest ograniczona i przychody niższe, to trzeba realizować zobowiązania wobec fiskusa. Z pewnością pomocą będzie niedawne rozporządzenie Ministra finansów, funduszy i polityki regionalnej Jeżeli działasz m.in. w branżach: lub innej, ale również …

Zmiany terminu wpłaty zaliczek PIT Read More »

Wzrost kar za pomyłki w regulowaniu zobowiązań z fiskusem.

Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z licznymi obowiązkami nie tylko związanymi z uzyskiwaniem przychodu ale również skarbowymi.Te niestety mogą być nie tylko bardzo uciążliwe ale przede wszystkim kosztowne. Warto zabezpieczyć się przed ewentualnymi konsekwencjami. W poprzednim miesiącu skierowana została do Senatu ustawa, w której między innymi zaproponowano podniesienie wysokości kary grzywny. Możliwe więc, że już …

Wzrost kar za pomyłki w regulowaniu zobowiązań z fiskusem. Read More »

Czy trzeba załączyć CIT-WZ, jeśli do dnia złożenia CIT-8 uregulowało się tzw. złe długi?

Od stycznia 2020 roku istnieje obowiązek rozpoznania skutków w podatku dochodowym tzw. złych długów. Podatnicy dokonujący zwiększenia i zmniejszenia dochodów, określonych w przepisach, muszą wykazać w zeznaniu podatkowym wierzytelności i zobowiązania, z którymi te zmniejszenia i zwiększenia się wiążą. Powstało zasadne pytanie, czy jeśli do dnia złożenia deklaracji CIT-8 za dany rok podatnik ureguluje złe …

Czy trzeba załączyć CIT-WZ, jeśli do dnia złożenia CIT-8 uregulowało się tzw. złe długi? Read More »

Zasada kontynuacji amortyzacji przy przeniesieniu środka trwałego z działalności gospodarczej do spółki kapitałowej

Często dochodzi do sytuacji, kiedy w ramach prowadzenia działalności gospodarczej nabywane są przez podatników środki trwałe podlegające amortyzacji, a potem te aktywa nie w pełni jeszcze zamortyzowane wznoszone są aportem do nowo powstającej spółki kapitałowej. Czy znajduje wtedy zastosowanie zasada kontynuacji amortyzacji?  Okazuje się, że nie – przy wniesieniu aportem środków trwałych podatnik sam ustala …

Zasada kontynuacji amortyzacji przy przeniesieniu środka trwałego z działalności gospodarczej do spółki kapitałowej Read More »

Czy powstaje obowiązek podatkowy przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów?

Czy w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów powstaje zawsze w tym samym momencie obowiązek podatkowy?  Jeśli faktura zostanie wystawiona przed faktyczną dostawą towarów, to nie powstanie obowiązek podatkowy. Wynika to z faktu, że w momencie wystawienia dokumentu, towary nie są wysyłane czy transportowane w ramach dokonywanej dostawy na terytorium państwa członkowskiego UE innego niż terytorium kraju rozpoczęcia …

Czy powstaje obowiązek podatkowy przy wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów? Read More »