Od stycznia 2021 roku wydłużeniu ulegnie z 2 do 6 miesięcy termin stosowania zerowej stawki zaliczki w eksporcie towarów poza UE. Co to oznacza w praktyce? Dłuższy termin to neutralność zaliczek w eksporcie. Zmiana bezpośrednio ułatwi eksport towarów, zwłaszcza na Wschód, gdzie jest on oparty właśnie o zaliczki.
Obecnie, jeżeli przy eksporcie podatnik otrzymuje zaliczki na poczet przyszłych dostaw, to może on zastosować stawkę podatku 0% VAT w odniesieniu do otrzymanej zaliczki, pod warunkiem, że wywóz towarów nastąpi w terminie 2 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym podatnik otrzymał tę zapłatę, oraz podatnik w tym terminie otrzyma dokument celny potwierdzający dokonanie wywozu poza terytorium UE.
Jeśli zastosowano stawkę 0%, ale warunki nie zostały spełnione, podatnik musi skorygować deklarację, w której wykazano zaliczkę i zastosować do niej stawkę krajową. Co się zmieni? W pakiecie zaproponowano wydłużenie terminu na wywóz towarów w celu zastosowania stawki 0% odnośnie do zaliczki w eksporcie towarów – z 2 miesięcy do 6 miesięcy.
W nowym roku podatnik będzie również mógł wybierać zasady przeliczenia kursu walut dla obliczania przychodu w podatku dochodowym. Czasem w VAT i CIT przy jednej transakcji kursy są różne, co implikuje spore problemy. Wkrótce podatnik będzie mógł wybrać wspólny kurs obliczenia obu podatków.
Eksportujesz towary? Pomożemy Ci rozliczać zaliczki na nowych zasadach SLIM VAT! Sprawdź naszą ofertę.

Chcesz wiedzieć więcej na temat zmian terminów przy eksporcie towarów? Przeczytaj artykuł.