Przedsiębiorcy w Polsce mogą wybrać jedną z czterech form opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych – według skali podatkowej, podatkiem liniowym, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych i kartą podatkową. Aktualnie nie można już wybrać karty podatkowej ani zmienić innej formy opodatkowania na kartę, ale możliwe jest żonglowanie między pozostałymi metodami. Kiedy można zmienić formę opodatkowania i jak to zrobić?
Jak zmienić formę opodatkowania?
Formę opodatkowania zmienia się poprzez wpis w CEIDG. Wystarczy wypełnić formularz CEIDG-1 i wskazać nową formę opodatkowania. Formularz można wypełnić online lub stacjonarnie w urzędzie miasta lub gminy. Niestety, nie można tego zrobić w dowolnym terminie, a jedynie w wyznaczonych datach.
Kiedy można zmienić formę opodatkowania?
Dopuszczalne są tylko trzy terminy na zmianę formy opodatkowania, to jest:
- do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym został osiągnięty pierwszy przychód w danym roku podatkowym, czyli jeśli pierwszą fakturę przedsiębiorca wystawił w styczniu, to może zmienić formę opodatkowania do 20 lutego,
- do końca roku podatkowego, jeśli pierwszy przychód uzyskano w grudniu danego roku podatkowego – dotyczy to jednak tylko wyboru formy opodatkowania jak podatek liniowy i ryczałt,
- do 20 stycznia, jeśli w poprzednim roku podatnik dokonał wyboru karty podatkowej, a teraz chce przejść na inną formę opodatkowania.
Kiedy warto zmienić formę opodatkowania?
Wprowadzone przez Polski Ład zmiany podatkowe mocno namieszały w biznesach przedsiębiorców. Wielu z nich zaczęło rozważać zmianę formy opodatkowania, szukając korzystniejszej opcji. Zdecydowanie warto co roku zastanowić się, czy obecna forma opodatkowania jest właściwa czy może z inną uda się zaoszczędzić, dzięki np. możliwości odliczenia kosztów, skorzystania z ulg podatkowych etc.
Zazwyczaj zmiana formy opodatkowania będzie korzystna gdy:
- Uzyskuje się wysokie dochody w ciągu roku i tym samym jest ryzyko przejścia na próg podatkowy 32% – wtedy warto rozważyć zmianę formy ze skali podatkowej na podatek liniowy, czyli stałą stawkę 19%, lub ryczałt.
- Brak jest kosztów uzyskania przychodów lub są niskie koszty – wtedy można zmienić formę z podatku liniowego na ryczałt ewidencjonowanych przychodów, w którym nie rozlicza się kosztów.
- Generowane są coraz wyższe koszty lub planuje się rozbudowanie działalności – wtedy można przejść z opodatkowania ryczałtem np. na skalę podatkową czy podatek liniowy.