Umowa zlecenie nie jest umową niedającą żadnego ubezpieczenia zatrudnionemu i nie kojarzy się już z niestabilnym zatrudnieniem. Coraz częściej świadomie wybierana jest jako forma zatrudnienia, bo cechuje się większą elastycznością niż umowa o pracę, a także zapewnia ubezpieczenie zdrowotne czy społeczne. Jak to wygląda w praktyce?
Umowa zlecenie a umowa o pracę
Zacznijmy od tego, czym się różni umowa zlecenie od umowy o pracę. Ta druga jest mocowana w Kodeksie pracy. Zaś umowa zlecenie bazuje na przepisach Kodeksu cywilnego. Stronami w niej są zleceniodawca i zleceniobiorca, nie pracodawca i pracownik. Oznacza to, że zleceniobiorca ma dowolność w wyborze miejsca i czasu wykonania umowy – o ile jej warunki, ustalone między stronami, nie stanowią inaczej.
Jak zawrzeć umowę zlecenie?
Umowa zlecenie musi spełnić wiele określonych norm, jak wskazuje Kodeks cywilny, by była ważna. Zawierając umowę zlecenie, należy pamiętać, by wpisać do niej:
- dane osobowe zleceniobiorcy i zleceniodawcy,
- datę zawarcia umowy,
- datę obowiązywania umowy,
- przedmiot umowy,
- wynagrodzenie z tytułu umowy,
- zobowiązanie do wykonania przedmiotu umowy.
Czasem dodaje się jeszcze zapisy o zachowaniu poufności, przekazaniu praw autorskich czy materialnych lub umownych karach za niewykonanie zlecenia.
Umowa zlecenie a ubezpieczenie
Jeśli zleceniobiorca jest już gdzieś zatrudniony na umowę o pracę lub ma ubezpieczenie z innego tytułu, to zleceniodawca nie ma obowiązku odprowadzania składek od umowy zlecenie. Jeśli jednak umowa zlecenie jest jedyną obowiązującą umową w danym czasie, która może zapewnić ubezpieczenie, to wtedy zleceniodawca musi składki uiścić. Aby ustalić, czy taka konieczność zajdzie, zleceniobiorca powinien dostarczyć oświadczenie o źródłach dochodu.
Składki opłacane od umowy zlecenie
W ciągu 7 dni od podpisania umowy zleceniodawca musi poinformować ZUS o zgłoszeniu pracownika do składek za pomocą wniosku ZUS-ZUA. Zleceniodawca odprowadza z tytułu umowy zlecenie następujące składki:
- rentową,
- emerytalną,
- zdrowotną,
- składkę wypadkową, jeśli zlecenie będzie wykonywane na terenie zakładu pracy, a nie np. w domu.
Składka chorobowa jest nieobowiązkowa – jeśli zleceniobiorca chce mieć prawo do zasiłku chorobowego czy macierzyńskiego, to powinien zgłosić chęć jej odprowadzania zleceniodawcy.