Polski Ład to największa w historii nowoczesnej Polski rewolucja podatkowa. Nowe zasady dotyczące składek zdrowotnych, zmieniony próg podatkowy czy kwota wolna od podatku to tylko niektóre nowości.
Jaka forma opodatkowania korzystna przy pracy zdalnej w Polskim Ładzie?
W kontekście pracy zdalnej wykonywanej z prowadzeniem własnej działalności, warto przyjrzeć się nowym przepisom i rozważyć ewentualnie zmianę formy opodatkowania. Jest na to czas do 20 lutego, jeśli pierwsza faktura przychodowa została wystawiona w styczniu. Praca zdalna często nie generuje dużych kosztów i tu dobrym rozwiązaniem może być przejście na ryczałt, zwłaszcza dla informatyków, którzy zyskali właśnie nową niższą stawkę – 12% zamiast 15%.
Z drugiej strony przy przychodach mniejszych niż około 11 tysięcy miesięcznie na skali podatkowej przysługuje tzw. ulga dla klasy średniej, do tego znacząco podniesiona kwota wolna od podatku – do 30 tysięcy złotych.
Dlatego każda sytuacja pracującego zdalnie freelancera wymaga dogłębnej analizy, by podjąć właściwą decyzję co do zmiany formy opodatkowania.