W I kwartale 2021 roku mają wejść w życie nowe przepisy o pracy zdalnej. Chodzi o prawne uregulowanie tej kwestii, która do tej pory nie miała swojego odzwierciedlenia w przepisach prawa. Oprócz zmian w Kodeksie pracy dotyczących pracy zdalnej trwają prace nad zmianami w zakresie płacy minimalnej, urlopów i uregulowania kwestii płac dla kobiet i mężczyzn.
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego w I kwartale 2020 r. odsetek osób pracujących zdalnie do 14,5 %. aż 71,8% osób deklarowało, że zmiana trybu pracy była w ich przypadku związana z epidemią koronawirusa.
Prace nad zmianami w Kodeksie pracy w zakresie pracy zdalnej cały czas trwają. Przedmiotem trwających konsultacji są: minimalna wysokość ryczałtów dla zatrudnionych, problemy z zapewnieniem bhp w domu pracownika oraz zachowanie odrębnych przepisów o telepracy.
Rząd czeka jeszcze na propozycje związków zawodowych i pracodawców w tej kwestii. Związkowcy największy problem upatrują w kosztach ponoszonych przez pracownika podczas pracy zdalnej w domu. Chodzi między innymi o koszty prądu, internetu czy zużywania się sprzętów.

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Przeczytaj artykuł na stronie.