Krajowy System e-Faktur (KSeF) nie wejdzie w życie w tym roku. Minister Finansów poinformował, że plan wdrożenia KSeF jako obowiązkowego od lipca tego roku został zarzucony. Nie ma na razie nowego terminu implementacji systemu. Taka decyzja spotkała się z aprobatą środowisk księgowych oraz przedsiębiorców.
KSeF jednak nie od lipca
Przypomnijmy: Krajowy System e-Faktur to system online, za pomocą którego można wystawiać ustrukturyzowane faktury. Od razu po wystawianiu są one przesyłane do urzędu skarbowego oraz do kontrahenta. Nie można ich wycofać czy poprawić bez wykonania korekty. System ma zastąpić całkowicie wystawianie faktur papierowych. Jego wdrożenie wymaga od przedsiębiorstw stosowania aplikacji księgowych do wystawiania dokumentów, rządowych lub z innego źródła, które są kompatybilne z KSeF. System działa już od ponad roku, jest jednak dobrowolny. Obowiązkowe korzystanie z niego dla niemal wszystkich podmiotów gospodarczych miało wejść w życie od 1 lipca 2024.
Minister przesuwa termin KSeF
Podczas briefingu prasowego w piątek 19 stycznia 2024, nowy Minister Finansów, Andrzej Domański, ogłosił, że wdrożenie obowiązkowego Krajowego Systemu e-Faktur nie nastąpi w tym roku. Nie podano też nowego terminu, bo ma on być ogłoszony dopiero po przeprowadzeniu audytu systemu przez podmiot wyłoniony w przetargu. Przetarg na audyt KSeF ogłoszono tego samego dnia.
KSeF Nieprzygotowany do działania
Minister Finansów Andrzej Domański argumentował decyzję odroczenia wdrożenia KSeF brakiem właściwego przygotowania.
„Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której polskie firmy nie mogą wystawiać faktur. Nie możemy dopuścić do sytuacji, w której stabilność obrotu gospodarczego jest zagrożona. Nie możemy dopuścić do paraliżu i bałaganu na kształt Polskiego Ładu” – mówił Domański.
Jednocześnie dodał, że KSeF jest niezbędny w polskim systemie podatkowym i zostanie wdrożony tak szybko jak się da, ale z należytym uwzględnieniem bezpieczeństwa obrotu gospodarczego w kraju.
Ulga dla firm i księgowych
Decyzja z pewnością będzie przyjęta z ulgą wśród przedsiębiorców, którzy mieli problemy z przygotowaniem się do wdrożenia KSeF. Ponadto wnioski przedstawione w trakcie briefingu prasowego są zbieżne ze stanowiskiem Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, wyrażonym w piśmie do Ministra Finansów z 5 stycznia 2024 (można się z nim zapoznać tutaj:https://skwp.pl/aktualnosc/pismo-skwp-do-ministra-finansow-w-sprawie-ksef/). SKwP zadeklarowało chęć eksperckiego wsparcia ministerstwa w zakresie poprawy istniejących rozwiązań legislacyjnych dotyczących KSeF oraz włączenia się do akcji promocyjnej systemu wśród przedsiębiorców.