Od 2024 roku wchodzi obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur. Lepiej się przygotować!

Od 2024 roku wchodzi obowiązek korzystania z Krajowego Systemu e-Faktur. Lepiej się przygotować! - Spis treści

Przedsiębiorców czekają duże zmiany w zakresie wystawiania faktur – już od 2024 roku obowiązkowe będzie korzystanie z Krajowego Systemu e-Faktur. Warto się wcześniej dobrze przygotować, bo za niedostosowanie się do zmian czekają kary. Celem wprowadzenia KSeF ma być usprawnienie obrotu gospodarczego i ograniczenie dokumentacji papierowej.

Zmiany w wystawianiu faktur 2024

Projekt ustawy, która ma zrewolucjonizować wystawianie faktur przez firmy, był konsultowany do 23 grudnia zeszłego roku. Zmiany mają wejść w życie już od 1 stycznia 2024 roku – obowiązkowe będzie korzystanie z systemu e-faktur. Wydaje się, że jest jeszcze trochę czasu, ale te kilka miesięcy może okazać się niewystarczające by przygotować się dobrze do tej rewolucji w wystawianiu faktur. Zwłaszcza większe firmy mogą mieć problemy, bo KSeF oznacza dla nich duże zmiany w procedurach i procesach wewnątrz firm. W kolejnym etapie transformacji, zaplanowanym od stycznia 2025 roku, dojdzie do likwidacji możliwości wystawiania na kasie rejestrującej faktur uproszczonych, np. paragonu z NIP-em do kwoty 450 zł. Taki paragon nie będzie od 2025 roku uznawany już za fakturę.

Zmiany w API kas

Rozporządzenie dotyczące KSeF określa nie tylko obowiązek wystawiania e-faktur, ale też narzuca wprowadzenie zmian w API tego systemu. Opracowano definicję nowego interfejsu, co oznacza modyfikacje niezbędne do tego, by poprawnie zintegrować swój system z systemem rządowym. Co zmieniono? Między innymi:

  • strukturę danych identyfikacyjnych, 
  • sposób poprawiania danych podmiotów w fakturach korygujących, 
  • definicję adresu kontrahenta. 
  • role podmiotów trzecich.

Do tego dodano:

  • bardziej szczegółowe rozbicie kwot VAT, 
  • nowy sposób wskazywania w fakturze korygującej referencji do faktury wystawionej poza KSeF, 
  • nowe adnotacje i komentarze,
  • ceny jednostkowe przedstawiane z dokładnością do czterech miejsc po przecinku.

Czas na próby

Do końca tego roku przedsiębiorcy mogą dobrowolnie testować KSeF – taką opcję udostępniono już od początku 2022 roku. Niestety, mało kto z niej korzysta. Obecnie, wedle danych Ministerstwa Finansów, tylko 90 firm z prawie 1,9 miliona podatników VAT, korzysta z dostępnej powszechnie testowej wersji systemu. 

Przewidziane kary za brak KSeF

Za brak wystawiania faktur w KSeF od nowego roku będą czekać kary, wystawianie przez urzędników jako decyzje, bez konieczności wezwania do zapłaty. Podatnik będzie mieć zatem jedynie 14 dni na uiszczenie kary od dnia doręczenia decyzji. Karę określono jako wysokość 100 proc. podatku wykazanego na fakturze lub w wysokości do 18,7 proc. kwoty należności ogółem wykazanej na FV, gdy faktura nie będzie obejmowała kwoty podatku. Minimalna kara w przypadku nie wystawienia dokumentu lub wystawienia go niezgodnie z tzw. schemą, została określona na poziomie 1000 zł.

Gdańskie Biuro Wirtualne
ul. Ogarna 117/118/2, 80-826 Gdańsk
biuro@wroblewska.pl
+48 885 913 344

Może Cię to zainteresować...

wroblewska.pl

Biuro Wirtualne Gdańsk Ogarna

ul. Ogarna 117/118/2, 80-826 Gdańsk
Wirtualny adres – więcej informacji:
https://wroblewska.pl/wirtualne-biuro-gdansk-ogarna

Katarzyna Wróblewska,
Twój doradca podatkowy w Gdańsku od 1994 r. 

Biuro rachunkowe Gdańsk.

https://wroblewska.pl

 

Kontakt:

Zobacz więcej wpisów:

wroblewska.pl

Aktualności

Zapoznaj się z najnowszymi informacjami z zakresu księgowości i kadr.