W przypadku rozliczenia dochodów z tytułu najmu metodą opodatkowania na zasadach ogólnych, według skali podatkowej, podatnik ma prawo do odliczenia kosztów uzyskania przychodu. Może tym samym zmniejszyć kwotę opodatkowania i naliczony podatek dochodowy.
Poważnym kosztem jest amortyzacja obejmująca budynki, lokale, budowle stanowiące odrębną własność przy użytkowaniu przewidywanym na dłużej niż rok. Stawka amortyzacji dla lokali to 1,5% rocznie – to jednak stawka minimalna i można ją podwyższyć aż do 10% przy spełnieniu pewnych warunków np. ulepszeniu lokalu, użytkowaniu przez co najmniej 60 miesięcy.
Do kosztów wynajmu zalicza się też wydatki na remont i zakup urządzeń czy mebli. Jeśli cena zakupu wyposażenia nie przekracza 3,5 tys. złotych, to dokonuje się jednorazowo odpisu wydanej kwoty. Dla mebli i urządzeń wartych więcej, stosuje się także odpisy amortyzacyjne w wysokości 20% rocznie.
W okresie, kiedy mieszkanie nie jest wynajmowane i wydatki za czynsz lub media nie są uiszczane przez najemcę, a przez właściciela lokalu, to takie opłaty także będą kosztami.
Warto pamiętać, że przy wyborze ryczałtu jako formy rozliczenia najmu nie ma możliwości odliczenia kosztów.
