Pakiet SLIM VAT znosi obowiązek formalnego warunku uzyskania potwierdzenia otrzymania faktury korygującej in minus przez nabywcę towarów lub usługobiorcę. Od 2021 roku planowane jest również wprowadzenie do ustawy o VAT przepisów dotyczących okresu ujęcia faktur korygujących in plus.
Obecnie obniżenia podstawy opodatkowania dokonuje się pod warunkiem posiadania przez podatnika potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towaru lub usługobiorcę, dla którego wystawiono fakturę. Takie potwierdzenie jest wymagane, gdy podstawę opodatkowania obniża się o kwoty udzielonych po dokonaniu sprzedaży opustów i obniżek cen, wartość zwróconych towarów i opakowań, zwróconą nabywcy całość lub część zapłaty otrzymaną przed dokonaniem sprzedaży (jeżeli do niej nie doszło) lub na fakturze obniża się wartość zwróconych kwot dotacji, subwencji i innych dopłat o podobnym charakterze.
Problem stanowiły niejasne zasady kiedy i co można uznać za potwierdzenie otrzymania faktury korygującej. W ramach proponowanych zmian, planowana jest rezygnacja z formalnego warunku uzyskania potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę towarów lub usługobiorcę. W związku z tym, podatnik będzie dokonywał obniżenia podstawy opodatkowania i VAT należnego już w okresie wystawienia faktury korygującej. Warunkiem jest, że uzgodnił warunki transakcji z nabywcą towaru lub usługobiorcą. W kwestii faktur in plus, również zmieni się sposób rozliczenia tych faktur. Będzie ono dokonywane na bieżąco w okresie wystawienia faktury korygującej.

Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Przeczytaj artykuł.