Kontrakt B2B wymaga wystawienia faktury, odprowadzania samodzielnie podatku dochodowego oraz składek na ZUS – tak jak przy prowadzeniu własnej firmy. To obowiązki, które można wykonywać z pomocą księgowej lub wirtualnego biura. Zaletą kontraktu B2B jest opcja wliczenia w koszty części wydatków, co zmniejszy podatek dochodowy, a także jeśli jest się płatnikiem VAT, to ten podatek odlicza się od wydatków.
Jakie są minusy pracy na B2B? Na pewno brak urlopu wyznaczonego prawnie, choć w wielu kontraktach B2B wpisuje się daną liczbę dni urlopowych. Nie ma tu możliwości pójścia na urlop macierzyński lub tacierzyński, a do chorobowego ma się prawo tylko przy opłacaniu składki chorobowej. Wypłacany zasiłek nie jest jednak zbyt wysoki. Ponadto, lata na kontrakcie B2B nie wliczają się do emerytury.
Mimo wszystko, kontrakt B2B to świetna opcja na pracę zdalną skądkolwiek się chce i kiedykolwiek się chce, a także rozwój osobisty, bo z czasem można zacząć świadczyć usługi większej liczbie firm i zostać pełnoprawnym freelancerem z własną działalnością gospodarczą.
Przy działalności na B2B pomocne będzie wirtualne biuro oferujące także usługi księgowe i doradztwa podatkowego – takie jak nasze!