Zmieniły się przepisy podatkowe w zakresie VAT oraz ordynacji podatkowej. Przedsiębiorcy są zobowiązani do korzystania z nowego wzoru zawiadomienia ZAW-NR. Czego i kogo konkretnie dotyczą zmiany wprowadzone na początku lipca?
W zakresie podatku VAT najważniejsza zmiana dotyczy nowej matrycy stawek. Obowiązują nowe zasady identyfikowania towarów i usług na potrzeby VAT według Nomenklatury scalonej (CN) albo Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB) dla towarów, a także Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU 2015) dla usług. MA to wpływ na modyfikację stawek VAT na wybrane towary i usługi, ale sama wysokość stawek pozostaje niezmieniona.
Nastąpiła również zmiana właściwości urzędu celno-skarbowego przy imporcie towarów. Dotychczas podatnik dokonywał formalności związanych z importem towarów przed naczelnikiem urzędu celno-skarbowego. Obecnie właściwym organem jest naczelnik urzędu celno-skarbowego właściwego ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania podatnika. Jeżeli przedsiębiorca nie posiada siedziby lub miejsca zamieszkania w Polsce, to właściwym do tego typu spraw jest Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Celno-Skarbowego we Wrocławiu.
Przedsiębiorcy muszą również uwzględnić zmiany o trybie zawiadamiania o zapłacie na rachunek spoza tzw. białej listy. Urzędem właściwym w tych sprawach jest urząd skarbowy właściwy dla nabywcy, czyli podmiotu dokonującego zapłaty. Wydłużony został również termin składania zawiadomienia z 3 do 7 dni od dnia zlecenia przelewu na rachunek, który nie jest uwidoczniony w wykazie podatników. Obowiązek składania zawiadomienia aktualizuje się wyłącznie raz, podczas pierwszej zapłaty.
Wszystkie powyższe zmiany obowiązują od 1 lipca 2020 r. Wyjątkiem jest nowy formularz ZAW-NR, który obowiązuje od 4 lipca 2020 roku. Z nowego wzoru zawiadomienia ZAW-NR należy korzystać podczas zawiadomienia o zapłacie należności na rachunek inny niż zawarty na dzień zlecenia przelewu w tzw. białej liście podatników.