Czy podejmując działalność gospodarczą myślałeś, że mogą wystąpić gorsze czasy dla twojego biznesu niż istniejące dzisiaj?
Niestety, niezależnie od twoich wyobrażeń, gospodarka ma swoje wzloty i upadki. Mogą na to wpłynąć czynniki polityczne, finansowe czy też wynikające ze zmiany regulacji prawnych.
Skutki pandemii na działalność gospodarczą
Dzisiaj już wiemy jakie skutki na działalność gospodarczą wywarła pandemia, wojna w Ukrainie czy np. regulacja składki zdrowotnej. Niezależnie od przyczyny i jej skali wpływu na naszą działalność musimy przygotować się na jakieś perturbacje.
Jak to zrobić i jak przetrwać najgorszy czas?
Najlepiej być zawsze o krok przed nim. Nie dać się zaskoczyć.
Swoją strategię powinniśmy realizować już w czasie najlepszej prosperity, kiedy wszystko działa tak jak sobie zaplanowaliśmy. Możemy to zrobić spokojnie i bez pośpiechu.
Pierwszą sprawą to finanse. To, że dzisiaj nie mamy problemów z płatnościami to dobrze. Warto jednak zastanowić się co będzie jeżeli nagle coś się zepsuje i przepływ pieniądza będzie nie taki jak sobie zaplanowaliśmy. W tej sytuacji ratunkiem będą nasze rezerwy finansowe, które zabezpieczą nam działalność w gorszych czasach.
Druga rzecz to PLAN B. Co będziemy robili, żeby utrzymać nasz poziom dochodowości w czasach załamania gospodarczego.
Jak się zabezpieczyć przed kryzysem gospodarczym?
Czy tylko te dwie sprawy zabezpieczą nam przetrwanie trudnych czasów? Na pewno ułatwią i pomogą spokojnie działać. A co powinniśmy zrobić jak już ten kryzys nastąpi?
Po pierwsze, warto rozmawiać z naszymi klientami- odbiorcami i dostawcami. Warto np. przedyskutować formy kontynuowania dalszej współpracy i rozliczeń mając na uwadze dobro obu stron.
Po drugie, należy zweryfikować PLAN B.
- Przeanalizować swoją ofertę handlową,
- dostosować oferty do bieżących potrzeb rynku,
- przeanalizować organizację pracy przedsiębiorstwa,
- wykorzystać na przykład formę pracy online, jeżeli to możliwe,
- przemyśleć zakupy inwestycyjne, korzystając z ewentualnych obniżonych cen.
Po trzecie, istotne jest przeanalizowanie spodziewanego wyniku finansowego w tym przede wszystkim przepływów finansowych uwzględniając ewentualną konieczności uruchomienia swojego kapitału rezerwowego. Dostosowanie kosztów do aktualnych obrotów.
Po czwarte, ważne jest bieżące kontrolowanie wpływu gotówki i adekwatne dostosowanie wydatków.
Po piąte, marketing, jego forma i koszty. Wiadomo, że jest niezbędny, jednak warto dostosować go do panującej sytuacji i przeanalizować jego skuteczność oddziaływania.
Podsumowanie
Podejmując powyższe działania oczekujemy łagodnego przejścia kryzysu i wyjścia z niego mocniejszym, bardziej doświadczonym, z podstawą do wzmocnionej działalności w przyszłości.
Pamiętaj, nasze biuro rachunkowe zawsze pomoże Ci w dostosowaniu Twojej działalności do uzyskania zadowalającego efektu swojej działalności. Zapraszamy.