Czytałam kiedyś artykuł który mówił o tym, że około 30% wszystkich firm prywatnych są to firmy rodzinne. W Polsce ponad 800 tysięcy firm deklaruje taki status. To ogromna siła.
Cóż to takiego? Na ile takie rozwiązania są widoczne w życiu gospodarczym? Czym różni się firma rodzinna od nierodzinnej? Jakich firm to dotyczy? Mikro, małych, wielkich ?
Firma rodzinna – Definicja
Wikipedia podaje, że firma rodzinna to „trygonalny w swej budowie organizm rynkowy obejmujący rodzinę, działalność gospodarczą i jednostki, który funkcjonuje według różnych, ale zaadaptowanych wzajemnie celów, a i ich realizacji poświęca swoją energię w perspektywie wielopokoleniowej poprzez zarządzanie i kontrolę jego działalności i własności”.
Niewiele można z tego zrozumieć. Tłumacząc tą definicję na język bardziej zrozumiały można powiedzieć, że firma rodzinna to taka, której współwłaścicielami są członkowie rodziny, lub inna konfiguracja, w której jeden/kilku członków rodziny są współwłaścicielami, a inni członkowie rodziny są tu zatrudnieni . Zdarza się, że jedną firmę prowadzi kilka rodzin. Lub kilka rodzin ma udziały w firmie. To co napisałam to duże uproszczenie, definicji i sposobów rozumienia tego pojęcia są dziesiątki.
Pierwsze skojarzenie z tym ciepłym sformułowaniem nasuwa przypuszczenie, że są to malutkie firmy. Zazwyczaj kilkuosobowe. Ciekawym jest, że nawet wielkie korporacje mogą stanowić rodzinną własność.
Czym się wyróżnia firma rodzinna na tle innych przedsiębiorstw?
Firma rodzinna wyróżnia się na tle pozostałych. Zazwyczaj jej start opiera się o własne środki. Nie używa zewnętrznego finansowania. Kredyty na start nie są tu mile widziane. Zazwyczaj jej pomysłodawcą i inicjatorem jest aktywny członek rodziny obdarzony przez pozostałych szacunkiem, uznaniem, zaufaniem. Te firmy są obdarzane atencją i miłością przez właścicieli. Ich celem jest przetrwać pokolenia. Ojciec przekazuje przedsiębiorstwo synowi, a tamten swojemu. Badania pokazują, że firmy rodzinne cieszą się większym zaufaniem wśród konsumentów. Tradycja to wartość.
Biznes, czy rodzinne wartości?
Firma rodzinna to nie tylko biznes. To działanie na wspólną rzecz z miłości. W takich firmach nie patrzymy na godziny pracy, soboty czy niedziele albo święta. Robimy coś ważnego dla wspólnego dobra. Dla męża, żony, dziecka, wnuka, dziadka. Dla wspólnie wyznawanych wartości. Nie dla szefa, który może nas skarcić. Czasami bez premii, czasami bez miesięcznej pensji.
Zdarza się, że ten biznes rośnie w siłę, zdarza się, że pojawiają się zgrzyty. Konflikt domowy przekłada się na stosunki w pracy i odwrotnie. Bywa, że stres przechodzi z pracy do domu. Czasami trudno odróżnić te dwa miejsca 🙂
Firma rodzinna – czy warto ?
Czy warto prowadzić firmę rodzinną? To zależy. Każdy ma własne wartości i cele. Mogę samodzielnie prowadzić biznes. Mogę zbudować wielkie imperium. Co zrobię z firmą gdy zdecyduję się na zakończenie aktywności zawodowej? Ja sądzę że szkoda tak po prostu z dnia na dzień zakończyć coś, co budowało się całe życie.
Co o tym myślisz?
Zapraszam Cię do bliższego poznania i zachęcam do dyskusji , zajrzyj do mnie :