Chcesz zaplanować wolne, wykorzystując jak najmniej dni z urlopu? A może masz firmę i zastanawiasz się, kiedy musisz dać wolne pracownikom? Zerknij z nami w kalendarz na 2023, by sprawdzić, kiedy wypadają dni ustawowo wolne od pracy i jak można przedłużyć sobie weekendy czy święta!
Ustawowe dni wolne od pracy
Przypomnijmy, że dni wolne od pracy i święta narodowe są regulowane ustawą z dnia 18 stycznia 1951 roku. Wedle przepisów prawa we wskazane dni nie należy pracować, a jeśli jest taka konieczność, to pracownikowi przysługuje dodatkowy dzień wolny za pracę w święto lub dodatek w wysokości 100% pensji. Jeśli święto wypada w sobotę, to wszyscy pracownicy otrzymują dodatkowy dzień wolny. Nie dotyczy to, niestety, sytuacji, gdy święto będzie w niedzielę.
Dni wolne od pracy w 2023 roku
W przyszłym roku będzie 250 dni pracy i 115 dni wolnych – to są łącznie wszystkie weekendy i święta. Ustawowych dni wolnych od pracy wypada 13, z czego 9 w dni robocze, a 4 w weekend.
Pierwszy długi weekend 2023 roku
Nowy Rok zacznie się, niestety, w niedzielę. Co oznacza, że nie będzie dnia wolnego po weekendzie sylwestrowym na regenerację, a za święto przypadające w niedzielę nie przysługuje też dodatkowy dzień wolny. Jednak już parę dni później nadarzy się okazja do odpoczynku i to aż trzydniowego, bez konieczności brania dodatkowego dnia wolnego. W piątek wypada 6 stycznia, czyli Święto Trzech Króli.
Ruchome święta – jak wypadają w 2023 roku?
Ruchome są zawsze Święta Wielkanocne i w tym roku to jest 9 i 10 kwietnia, oczywiście to Niedziela i Poniedziałek Wielkanocny. Wielkanoc zawsze jest takim wydłużonym weekendem. Inne ruchome święto to Boże Ciało, które zawsze jest w czwartek, ale różna jest data. W 2023 roku będzie to 8 czerwca, zatem dość wcześnie. Biorąc piątek, 9 czerwca, wolny, można mieć 4 dni urlopu.
Majówka 2023
Największe emocje w urlopowym kalendarzu wzbudza zawsze majówka. Gdy dwa wolne od pracy dni, czyli Święto Pracy i Święto Konstytucji, dobrze się ułożą, to można, dokładając raptem kilka dni urlopu, ugrać wakacje przez 9 dni. I tak właśnie będzie w roku 2023. 1 maja przypada w poniedziałek, a 3 maja – w środę. Można mieć długi weekend trwający 5 dni, biorąc wolne 2 maja, lub wakacje nawet 9-dniowe, gdy dołoży się urlop na 4 i 5 maja. Z 3 dni urlopu robi się majówka aż na 9 dni.
Sierpniowe święto w 2023 roku
We wtorek wypada 15 sierpnia, czyli Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny. Można wydłużyć weekend do 4 dni, biorąc poniedziałek, 14 sierpnia wolny.
Listopadowe wolne dni
W listopadzie są dwa ważne święta. W tym roku Wszystkich Świętych przypada na środę, zatem nie jest to idealny układ, ale można ewentualnie wziąć 2 i 3 listopada wolny, by mieć 5 dni urlopu. Z kolei 11 listopada przypada na sobotę, zatem pracodawca będzie musiał wyznaczyć za niego dodatkowy wolny dzień.
Boże Narodzenie 2023
W przyszłym roku Boże Narodzenie przypadnie na poniedziałek, 25 grudnia i wtorek 26 grudnia, zatem naturalnie zrobi się 4-dniowy świąteczny weekend.
Zestawienie świąt i ustawowych dni wolnych od pracy w roku 2023:
- 1 stycznia (niedziela) Nowy Rok
- 6 stycznia (piątek) Trzech Króli (Objawienie Pańskie)
- 9 kwietnia (niedziela) Wielkanoc
- 10 kwietnia (poniedziałek) Poniedziałek Wielkanocny
- 1 maja (poniedziałek) Międzynarodowe Święto Pracy
- 3 maja (środa) Święto Konstytucji 3 Maja
- 28 maja (niedziela) Zesłanie Ducha Świętego (Zielone Świątki)
- 8 czerwca (czwartek) Boże Ciało
- 15 sierpnia (wtorek) Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny
- 1 listopada (środa) Wszystkich Świętych
- 11 listopada (sobota) Narodowe święto Niepodległości
- 25 grudnia (poniedziałek) Boże Narodzenie (pierwszy dzień)
- 26 grudnia (wtorek) Boże Narodzenie (drugi dzień)