Rząd wysłał do władz Unii Europejskiej Krajowy Plan Odbudowy, a w nim zawarł ciekawe przemyślenia o wieku emerytalnym i wysokości emerytur w kraju oraz pomysły na zwalczanie negatywnych skutków niskiego wieku emerytalnego i tym samym niższych emerytur. Przypomnijmy, że ten sam rząd obniżył w 2017 roku wiek emerytalny, a obecnie uznaje, że jest on relatywnie niski i że lepiej byłoby, gdyby Polacy pracowali dłużej.
Okazuje się, że obniżenie wieku emerytalnego skutkuje znaczącym obniżeniem emerytury. Każdy dodatkowy rok pracy to o około 8% wyższe świadczenie emerytalne. Jednak rząd PIS nie planuje ponownie zmiany ustawowego wieku emerytalnego. Zamiast tego wyłuszczył w KPO wysłanym do Brukseli pomysły na zwiększenie przychodów seniorów.
Rząd proponuje dwa sposoby, by zachęcić seniorów do dłuższej pracy, a tym samym powiększyć ich emerytury. Po pierwsze, chce wprowadzić programy rozwijania kompetencji i umiejętności, by seniorzy mieli lepszą szansę na pozostanie na rynku pracy. Po drugie, planuje wprowadzić ulgi podatkowe dla tych osób, które pomimo osiągnięcia wieku emerytalnego zdecydują się zostać na rynku pracy.
Więcej o pomysłach rządu na niwelowanie problemów, które sam wywołał, przeczytasz tutaj