Zatrudniając pracowników na umowę o pracę, nieobojętna jest dla Ciebie wysokość minimalnego wynagrodzenia. Jest ono jednym z istotnych składników kształtujących poziom kosztów w działalności gospodarczej.
Zgodnie z obwieszczeniem Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 26.04.2021r, średnie wynagrodzenie w I kwartale 2021 r wyniosło 5.675,54 zł, co jest podstawą do negocjacji w sprawie minimalnego wynagrodzenia w 2022r.
Według obowiązujących przepisów taki poziom średniej płacy powoduje wzrost minimalnego wynagrodzenia o minimum 184,70 zł. Nie jest to w tym momencie wartość ostateczna, bowiem jest ona punktem wyjścia i podlega negocjacjom z partnerami społecznymi czyli Związkami Zawodowymi. W przypadku braku porozumienia, ostateczne słowo należy do rządu.
Jak potoczą się dalsze losy minimalnego wynagrodzenia dowiemy się we wrześniu bieżącego roku. Niewątpliwie istotny wpływ na podwyższenie tej kwoty będzie miała obecna sytuacja finansowa przedsiębiorstw spowodowana lockdownem. Narzucanie wyższej płacy minimalnej, niż to wynika z obowiązujących przepisów, mogłoby spowodować dalsze pogorszenie i tak słabej kondycji finansowej małych przedsiębiorstw.
Jeżeli jesteś zainteresowany jaki wpływ ma minimalne wynagrodzenie na inne świadczenia, skontaktuj się ze swoim doradcą w naszym biurze rachunkowym.